drzwi wewnętrzne na zamówienie warszawa
Dom i ogród

Rodzaje drzwi wewnętrznych.

Wydawać by się mogło, że wybór drzwi wewnętrznych jest bardzo łatwy. Po prostu mają się podobać i pasować do wystroju wnętrza. Nic bardziej mylnego. Żeby wybrać właściwe drzwi należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych czynników, które z wyglądem mają niewiele wspólnego. Ponieważ wybór drzwi jest ogromny łatwo wpaść w pułapkę i stwierdzić, że nie jest możliwy właściwy wybór. Jednak jeżeli będziemy trzymać się kilku zasad stanie się to znacznie łatwiejsze i na pewno dokonamy takiego wyboru, który będzie dla nas najlepszy. Oprócz tego, że drzwi oddzielają od siebie pomieszczenia warto pamiętać, że powinny stanowić również barierę dźwiękową, a drzwi do łazienki jeszcze pełnią funkcję ułatwiającą wentylację. Inne zadania jakie mogą pełnić drzwi to optyczne zwiększenie przestrzeni oraz doświetlenie, szczególnie małych pomieszczeń. Te ostatnie właściwości mają drzwi przeszklone. Ważne jest, żeby pamiętać, że drzwi są wykonane z różnych materiałów, mamy szeroki wybór w wykończeniach, kolorystyce, materiałach z jakich są zrobione. Warto o tym wszystkim wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jakieś konkretne.

Podział drzwi ze względu na sposób otwierania.

Jak wiemy drzwi mogą otwierać się w różny sposób. Żeby dobrać właściwe do naszych pomieszczeń należy przeanalizować ich układ, żeby otwieranie i zamykanie nie kolidowało z niczym i zapewniało jak największy komfort. Drzwi rozwieralne to rozwiązanie wykorzystywane najczęściej. Przed zamontowaniem należy sprecyzować, czy potrzebujemy drzwi prawych czy lewych. Do wyboru mamy również drzwi jedno- i dwuskrzydłowe. Kolejnym przykładem są drzwi składane. Skrzydło jest tutaj podzielone na dwa lub więcej elementów. Plusem jest fakt, że nie potrzeba dodatkowego miejsca na sąsiadującej ścianie do ich otwarcia. Drzwi przesuwane podobnie jak w przypadku drzwi składanych nie potrzebują dodatkowego miejsca  do otwierania, a jeśli jeszcze są chowane w ścianie, zapewnią duży komfort użytkowania. Innym rozwiązaniem są drzwi harmonijkowe, równie wygodne jak drzwi przesuwane, ale warto pamiętać, że po złożeniu zmniejszają szerokość otworu. To ważne, żebyśmy mieli wystarczającą ilość miejsca do poruszania się między pomieszczeniami, w jakich zostało zawmontowane tego typu rozwiązanie. Najwięcej miejsca wymagają drzwi wahadłowe, jednak w mieszkaniach rozwiązanie takie nie jest popularne.

Materiały wykorzystywane w produkcji drzwi.

Materiał, który najczęściej jest wykorzystywany do produkcji drzwi to drewno w różnej postaci. Można tutaj spotkać drewno lite, ale również klejone. Nowoczesne techniki klejenia powodują, że jest ono odporne i bardziej wytrzymałe nawet w stosunku do drewna litego. Producenci tworzą drzwi z różnych rodzajów drewna, najpopularniejsze to sosna, dąb, jesion, buk, mahoń. Poza drewnem wykorzystywane są również płyty drewnopochodne, takie jak płyta wiórowa, płyta pilśniowa, MDF, czyli płyta pilśniowa z włókien drewna sosnowego lub świerkowego, HDF, czyli płyta pilśniowa posiadająca dużą gęstość. Warto dodać, że drzwi mogą być również wykonane ze szkła w całości, albo w połączeniu z materiałami drewnianymi. Do wyboru są różnego rodzaju szkła: przezroczyste, matowe, barwione, z witrażami. Nieprzezroczyste pozwalają przepuścić światło, ale przy okazji zachować intymność, co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w kilkuosobowych rodzinach.

Podsumowanie.

Jak widać rodzajów drzwi i podziałów mamy kilka. Nie wystarczy ogólne wyobrażenie jakie drzwi chcemy, ale musimy mieć jasno sprecyzowane w jaki sposób mają się otwierać, z jakiego materiału mają być wykonane, czy mają posiadać elementy szklane, czy całe mają być ze szkła, jakie wykończenie chcemy, żeby posiadały. Dzięki tym informacjom otrzymamy drzwi, które będą funkcjonalne, dopasowane do wnętrza i wytrzymałe, co zapewni możliwość korzystania z nich przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *