Hobby

Jaki papier do scrapbookingu kupić? Cenne porady i wskazówki.

Scrapbooking to popularna technika zdobienia, która na całym świecie zyskała już szerokie grono odbiorców. W dzisiejszych czasach również w Polsce cieszy się ona sporą popularnością. Nie dziwi więc fakt, że w Internecie aż roi się od blogów o tej tematyce, dzięki którym można nauczyć się tworzyć dekoracyjne albumy na zdjęcia, kartki okolicznościowe, pocztówki czy zaproszenia. Również w sklepach papierniczych odszukać można wiele artykułów, które są niezbędne do wykonywania ozdób metodą scrpabookingu. Podstawą jest papier, który tworzy fundament całego projektu i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Poznaj więc wszystkie najważniejsze informacje, jakie powinieneś znać na temat papieru wykorzystywanego do scrapbookingu!

Jakie materiały są niezbędne do rozpoczęcia przygody ze scrapbookingiem?

Każda działalność artystyczna, nawet ta w pełni amatorska, wymaga zaopatrzenia się w niezbędne materiały plastyczne. Podobnie kwestia ta przedstawia się w przypadku scrapbookingu. Chcąc wykonywać tą metodą różne ozdoby i dekoracje warto przygotować: bazę do scrapbookingu, foldery, wykrojniki, kolorowe pisaki, bibułki, nożyki do papieru, nożyczki, kleje, dziurkacze ozdobne, wzorzyste serwetki, stemple i wiele, wiele innych. Tak naprawdę mnogość materiałów, jakie można tu wykorzystać jest nieograniczona. Użyć można zarówno specjalnie zakupionych w tym celu artykułów, jak również przedmiotów, które znajdzie się we własnym domu. Jednak podstawowym materiałem wykorzystywanym do scrapbookingu jest specjalny papier. Warto jednak pamiętać, że będąc osobą początkującą, można rozpocząć przygodę ze scrapbookingiem poprzez korzystanie ze zwykłych kartek papieru szkolnego lub bloku technicznego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby od razu wykorzystywać profesjonalny papier, który w dodatku jest o wiele łatwiejszy w obróbce.

Jakie są rodzaje papieru do scrapbookingu?

Wyróżnia się wiele rodzajów papierów do scrapbookingu. Kryterium ich rozróżnienia może być naprawdę różne. Wszystko zależy od przyjętego od nas punktu odniesienia. Przede wszystkim spotkać można papiery małe i duże. Są również papiery o mniejszej, jak i większej grubości, inaczej określanej także jako gramatura. Arkusze papieru mogą być jednokolorowe, jak również bogate we wzory i motywy. Mogą być także jednostronne lub dwustronne. Różna może być również ich tekstura – mogą występować w formie gładkiej lub chropowatej. Wyróżnić można także papier bezkwasowy i bezdrzewny, który nawet z biegiem czasu nie niszczy się ani nie żółknie. Wybór któregoś z powyższych rodzajów zależy od naszych potrzeb, jak i efektu, jaki pragniemy osiągnąć.

W jakich formatach występuje papier do scrapbookingu?

Cel naszych działań w zakresie scrapbookingu wpływa również na wybór wielkości arkusza z jakiego będziemy korzystać. Inne wymiary sprawdzą się bowiem w przypadku tworzenia kartki okolicznościowej, a nieco inne przydadzą się do wycinania pojedynczych elementów. Oto najpopularniejsze wymiary, w jakich występują papiery do scrapbookingu:

  • 30,5 cm x 30,5 cm
  • 20 cm x 20 cm
  • 15,2 cm x 15,2 cm
  • 30,5 cm x 15,2 cm
  • 30,5 cm x 5 cm
  • format A4 lub A6

Gdzie i jaki papier opłaca się kupować?

Wraz ze wzrostem popularności scrapbookingu rośnie jednocześnie ilość punktów, w których można zaopatrzyć się w niezbędne artykuły papiernicze pozwalające na tworzenie dzieł plastycznych tą metodą. Przede wszystkim są to stacjonarne, tradycyjne sklepy papiernicze oraz takie, w których znajdują się materiały stworzone z myślą o miłośnikach rękodzieła. Jednak wiele artykułów można kupić również w Internecie, gdzie działa obecnie cała masa e-sklepów, które posiadają w sprzedaży materiały do scrapbookingu. Wśród nich znajdują się również specjalne papiery do scrapbookingu. Można kupować je zarówno w całych zestawach, jak również pojedynczo. Koszt zestawu, w zależności od jego wymiarów, wynosi zwykle kilkadziesiąt złotych. Cena pojedynczych arkuszy rozpoczyna się już nawet od kilkudziesięciu groszy. W zależności od swoich możliwości finansowych można więc skomponować kolekcję różnorodnych papierów.

Dlaczego warto korzystać z papieru od jednego producenta?

Dużą popularnością cieszy się kupowanie całych zestawów papierów do scrapbookingu, które pochodzą od jednego producenta. Informacje na jego temat, jak również dotyczące danej serii papierów można znaleźć w bocznej części każdego arkusza. Dzięki temu praca wykonywana jest łatwiej i tworzy spójną całość, bowiem poszczególne elementy zestawu pasują do siebie, zarówno kolorystycznie, stylistycznie, jak i pod względem dobieranych wzorów. Zakup całej kolekcji papierów jest również bardziej opłacalny ekonomicznie, niż na przykład kupowanie pojedynczych arkuszy. Można więc zaoszczędzić.

Jak przechowywać papier do scrapbookingu?

Papier do scrapbookingu, podobnie jak każdy inny rodzaj papieru wymaga odpowiedniego przechowywania. Dzięki temu materiał, z którego tworzy się nowe ozdoby i dekoracje, nie ulegnie zniszczeniu, nie pognie się, zmianie nie ulegnie również jego odcień. Warto więc pamiętać o tym i zadbać, aby zakupiony przez nas papier do scrapbookingu przechowywany był w odpowiedni sposób. Tak naprawdę ile osób zajmujących się scrapbookingiem, tyle autorskich metod z tym związanych. Papier może być segregowany wedle kolorów, motywów, gramatury lub rozmiarów. Dobrym sposobem jest również składowanie papierów zgodnie z producentem, od jakiego pochodzą. Najważniejsze jednak, aby zapobiec zniszczeniu się papieru – w końcu jest to materiał plastyczny, który wcale nie kosztuje tak mało. Stwórz więc plan projektu, jaki pragniesz zrealizować, zadecyduj, z jakiego papieru go wykonasz i daj się ponieść wyobraźni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *