Hobby

Czym jest embossing? Niezbędne materiały i wykonanie krok po kroku.

Scrapbooking, czyli sztuka kreatywnego dekorowania i ozdabiania, upowszechniła się w naszym kraju na dobre. Tego rodzaju zajęcie stało się dla wielu osób interesującą formą spędzania wolnego czasu, a nawet sposobem na zarabianie pieniędzy. Przede wszystkim jest to jednak świetna zabawa, która wciąga każdego, kto przynajmniej raz ją wypróbuje. Dużą zaletą scrapbookingu jest jego uniwersalność i różnorodność. Warto więc poznać najpopularniejsze techniki zdobienia, które są z nim związane. Jedna z nich to embossing – sprawdź czym się charakteryzuje i jakich narzędzi należy użyć, aby wypróbować tę metodę!

Embossing – czym jest?

Scrapbooking jest sztuką plastyczną, która znajduje się na ciągłym etapie rozwoju. Dzięki temu osoby zajmujące się tego rodzaju aktywnością mogą cały czas poszerzać swoje umiejętności w zakresie zdobienia, a nuda na pewno im nie grozi. Bezpośrednio przekłada się to na bardziej atrakcyjny wygląd tworzonych ozdób i dekoracji oraz większą satysfakcję ze swoich poczynań. Dodawanie do tworzonych dzieł bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań sprawia, że prezentują się one w profesjonalny sposób. Jedną z takich nowatorskich metod jest chociażby embossing. Jest to nic innego jak technika zdobienia, którą można stosować w zakresie działań określanych ogólnie mianem scrapbookingu. Pochodzenie znaczenia tego słowa wskazuje jednocześnie na główną ideę tej techniki, którą jest uwypuklanie wzorów, oraz ich wytłaczanie, wygniatanie i tłoczenie. W taki sposób możliwe jest nadanie płaskiej powierzchni trójwymiarowego efektu, co wyraźnie przekłada się na wzrost wizualnej atrakcyjności zdobień i ornamentów.

Jakie są rodzaje embossingu?

W ramach embossingu można wymienić kilka typów, które wskazują zwykle na sposób jego wykonywania. Do najpopularniejszych rodzajów embossingu należą: embossing na zimno, na sucho, na mokro, na gorąco, jak również embossing wypukły lub głęboki. Różni je nieco sposób tworzenia wzorów, jednak łączy zdumiewający efekt, jaki pozwalają osiągnąć. Warto także pamiętać, że niektóre wersje embossingu będą się atrakcyjnie prezentować na pewnych materiałach, natomiast na innych kompletnie się nie sprawdzą. Dla przykładu, w przypadku embossingu na zimno, wykonywanego metodą „na sucho” zaleca się stosowanie baz takich jak kalka czy papier. Natomiast, jeśli postawi się na metodę „na mokro”, zakres działań jest dużo większy, bowiem ozdabiać można powierzchnie takie jak – szkło, metal, papier, a nawet drewno. W przypadku embossingu „na gorąco” również nie ma zbyt wielu ograniczeń. Ozdobne motywy mogą być tworzone praktycznie na każdej powierzchni.

W jakie materiały należy się zaopatrzyć?

Rozpoczęcie przygody z embossingiem wymaga udania się do sklepu z artykułami plastycznymi i zaopatrzenie się w niezbędne materiały. Można wybierać spośród różnych wariantów kolorystycznych, jak również zdecydować się na elementy błyszczące, połyskujące i mieniące się w oczach. Wybór jest naprawdę duży! Do podstawowych artykułów należą na przykład:

  • baza
  • puder do embossingu
  • tusz do embossingu
  • pasta do embossingu
  • markery i pisaki
  • stemple i boczki
  • urządzenie do nagrzewania
  • nożyk lub skalpel
  • dziurkacze ozdobne

Najważniejsze jest jednak to, co każdy nas posiada we własnym wnętrzu. A chodzi o nic innego jak nieskrępowaną wyobraźnię, dzięki której użyciu można tworzyć niepowtarzalne wzory i motywy.

Jak wykonać embossing na zimno?

Typowe dla embossingu na zimno jest zmienianie kształtu powierzchni i nadawanie jej efektu wypukłości poprzez działanie na dany materiał siłą nacisku fizycznego. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wykonania dekoracyjnego wzoru nie tylko przy wykorzystaniu profesjonalnych szablonów, ale również używając samodzielnie stworzonych wzorów. Wystarczy po prostu wyciąć je z tektury – nożyczkami, nożykami, czy też korzystając z wielokształtnych dziurkaczy ozdobnych. Tak przygotowany szablon należy przymocować do powierzchni, na której ma powstać dany wzór. Można dokonać tego na przykład przy użyciu taśmy klejącej. Kolejny krok to odwrócenie kartki lub tektury i delikatne wytłaczanie wzoru, w miejscach, w których umożliwia to szablon. W tym celu można użyć końcówki jakiegoś zaokrąglonego przedmiotu, na przykład dłutka, pisaka, długopisu, czy też szydełka.

Jak tworzy się ozdoby dzięki embossingowi na gorąco?

Jeśli postawi się na skorzystanie z metody embossingu na gorąco, w pierwszej kolejności trzeba wybrać stempelek z pożądanym wzorem i nanieść na niego bezbarwny tusz do embassingu. Kolejny krok to odbicie stempla na wybranej powierzchni – kartce papieru, kalce, tekturze, czy drewnianej desce. Należy dokładnie zapamiętać miejsce odbicia, ponieważ zwykle jest ono niewidoczne, a później trzeba starannie pokryć je pudrem do embossingu. Tylko wtedy będzie można zauważyć stworzony motyw. Po odczekaniu kilku chwil konieczne jest usunięcie pudru – jego resztki zostaną jedynie tam, gdzie wcześniej został nałożony tusz. Jednak, aby powstały wzór pozostał w swoim miejscu na dłużej, niezbędne jest utrwalenie go. Najczęściej dokonuje się tego poprzez ogrzewanie specjalnym urządzeniem, czyli nagrzewnicą. Pod wpływem wysokiej temperatury drobinki tuszu połączą się ze sobą, tworząc spójną, wypukłą powierzchnię.

Podsumowanie

Embossing, wykonywany zarówno w wersji na gorąco, jak i na zimno, to ciekawy sposób na udekorowanie tworzonych przez nas kartek okolicznościowych, albumów na zdjęcia oraz innych ozdób. Ta technika zdobienia nadaje niepowtarzalnego charakteru i sprawia, że obok wykonanych tą metodą dekoracji po prostu nie można przejść obojętnie. Dużą zaletą, która ją wyróżnia jest jej prostota, przy jednoczesnym wykreowaniu interesującego efektu. Wystarczy dosłownie kilka chwil, aby płaska powierzchnia stała się wymiarowa, a nasze ozdoby jedyne w swoim rodzaju. Sprawdź jak działa ta technika zdobienia i przekonaj się sam, że warto z niej korzystać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *